همایون شجریان

رویدادها

کنسرت همایون شجریان گذشته یکشنبه، ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶
کنسرت همایون شجریان و سهراب پورناظری در بروکسل گذشته شنبه، ۲۹ اکتبر ۲۰۱۶
کنسرت همایون شجریان، سهراب و تهمورس پورناظری در شهر هامبورگ گذشته یکشنبه، ۲۴ آوریل ۲۰۱۶
جشنواره‌ی موسیقی تهران گذشته ۳ تا ۸ سپتامبر ۲۰۱۴
کنسرت همایون شجریان گذشته ۲۳ تا ۲۴ آگوست ۲۰۱۴
کنسرت همایون شجریان گذشته ۷ تا ۹ آگوست ۲۰۱۴

ویدئوها

زندگینامه

همایون شجریان خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ تنبک و کمانچه است. وی فرزند چهرهٔ شاخص موسیقی ایران، محمد رضا شجریان، بوده و در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران در خانواده‌ای سرشار از موسیقی چشم به جهان گشود. از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا با تشخیص پدر نزد استاد بی‌همتای تنبک، شادروان ناصر فرهنگ‌فر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد. از ده‌سالگی در کنار خواهران خود نزد پدر آواز را شروع کرد و دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به صورت فشرده فرا گرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامهٔ فراگیری فن نزد اردشیر کامکار پرداخت.

فعالیت حرفه‌ای

همایون شجریان، از سال ۱۳۷۰، پدر و گروه آوا را در کنسرت‌های امریکا، اروپا و ایران با تنبک همراهی کرد و از ۱۳۷۸ به بعد در صحنهٔ کنسرت‌ها با پدر همخوانی را آغاز نمود. زیباترین همخوانی‌های همایون با پدرش، در آلبوم بی تو به سر نمی‌شود دیده می‌شود. همایون در چندین دوره کنسرت‌های خارج از کشور با بزرگان موسیقی ایران به صحنه رفته‌است.

برنامهٔ نسیم وصل به آهنگ‌سازی محمد جواد ضرابیان، اولین برنامه‌ای است که همایون به تنهایی خوانندگی آن را به عهده داشت. این آلبوم در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. وی پس از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ‌سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که بااستقبال فراوانی روبرو شد. در مهر ماه ۱۳۸۵ آلبوم با ستاره‌ها را با همکاری محمد جواد ضرابیان ارائه داد. پس از آن، با گروه دستان همکاری خود را آغاز کرد که حاصل این همکاری برگزاری چندین تور اروپا و آمریکا و انتشار دو آّلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو در سال ۱۳۸۷ بوده است.

Biography

Homayoun Shajarian is a Persian classical music vocalist, as well as a Tombak and Kamancheh player. He was born (21 May 1975) in Tehran in a music-dedicated family. He is the son of Mohammad Reza Shajarian, who is in turn the grand master vocalist of traditional Persian music. He began studying knowledge of technique and rhythm under supervision of Nasser Farhangfar, master of Tombak, at the age of five. Afterwards, he also continued learning Tombak under Jamshid Mohebbi's supervision. He commenced learning Persian traditional vocal Avaz under father’s supervision and gained knowledge of Avaz techniques and voice-producing. Simultaneously, he attended Tehran Conservatory of Music and chose Kamancheh as his professional instrument as well as being tutored by Kamran Darogheh and Ardeshir Kamkar. He joined Ava Music Ensemble in 1991. He accompanied father, Hossein Alizadeh and Keyhan Kalhor in concerts of Ava Music Ensemble, playing Tombak. From 1999 on, he started accompanying father also on vocals. He has performed in several famous festivals including: Fez Festival (Morocco), Kölner Philharmonie, Berliner Philhatmonie, Royal Festival Hall London, New York World Music Institute and Paris Theatre.

Homayoun Shajarian: Photo Courtesy of Hossein Kavianipour

From 2007, he has performed some concerts in Europe and North America in conjunction with Dastan Ensemble and released two albums, "Ghijake Koli" and "Khorshid-e Arezoo" in 2008.

Homayoun Shajarian & Dastan Ensemble
Sponsored Ad
شب نشینی با ایرانیان: کنسرت، موسیقی‌ و بوفه کامل غذای ایرانی
جمعه، ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷
بورسیه زبان انگلیسی‌ EHLS برای فارسی زبانان متقاضی ...
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
ترامپ به ولیعهد جدید عربستان سعودی تبریک گفت
افت قیمت سکه و ارز در آخرین روز خرداد + جدول قیمت
ارتش پاکستان پهپاد شناسایی ایرانی را سرنگون کرد (عکس)
آتش سوزی گسترده در محله دشت بهشت اوین تهران
حمله با چاقو به یک افسر پلیس در فرودگاه بین‌المللی شهرفلینت ایالت میشیگان آمریکا
داعش مسجد ۸۰۰ ساله معروف و تاریخی شهر موصل را منفجر کرد
ملاقات رضا پهلوی با نماینده‌های مجلس آمریکا با هدف ...
ویدئو اعتقادات یک داعشی دستگیر شده: ایرانیان را ...
رستوران دار ایرانی آمریکایی در لس آنجلس به اتهام ...
سرانجام زنان در سریال ایرانی مو نشان دادند (ویدئو)
فیلم رادیو دریمز (رویای رادیویی) با هنرنمایی محسن ...
بدون تعارف: سخنرانی صریح روحانی در مراسم افطار با ...