رضا اصلان

رویدادها

نمایشی از ایاد اختر همراه با پذیرایی‌ سبک و میزگرد (رضا ... گذشته ۸ ژوئن تا ۱۷ جولای ۲۰۱۶
سخنرانی دکتر رضا اصلان در لندن گذشته پنج شنبه، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
سخنرانی دکتر رضا اصلان در پاریس گذشته یکشنبه، ۲۳ مارس ۲۰۱۴
سخنرانی دکتر رضا اصلان در آمستردام گذشته پنج شنبه، ۲۰ مارس ۲۰۱۴
گفتگوی رضا اصلان و جک مایلز گذشته سه شنبه، ۴ مارس ۲۰۱۴
سخنرانی رضا اصلان گذشته پنج شنبه، ۱۳ فوریه ۲۰۱۴

ویدئوها

زندگینامه

رضا اصلان (متولد ۱۳۵۱ تهران) نویسنده و دانش پژوه مذهبی ایرانی تبار است. او در سال ۱۹۷۹ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. اصلان جزو نسل تازه ای از متفکرین شناخته شده اسلام در غرب است و چند سال پیش و کمی پس از وقایع یازدهم سپتامبر با کتابی به نام هیچ خدایی جز خدا به جرگه نویسندگان مطرح روز پیوست. این کتاب که در سال ۲۰۰۵ توسط انتشارات معتبر رندام هاوس به چاپ رسید در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب ها درفهرست روزنامه نیویورک تایمز شد.

رضا اصلان

رضا اصلان که دارای دکترا در تاریخ مذهب است و تحصیلات خود را در رشته کارشناسی ارشد در نگارش ادبیات از دانشگاه آیووا آغاز کرده و در هاروارد ادامه داده است، اخیرا دکترای دوم خود را از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا در زمینه جامعه شناسی مذهبی دریافت کرده است.

رضا اصلان که یکی از میهمانان مکرر برنامه های گفتگو در رسانه های مختلف آمریکایی از جمله شوی « بیل ماهر» و برنامه تلویزیونی «اندرسون کوپر» در شبکه تلویزیونی سی ان ان به شمار می رود، در سخنرانی های خود، نظام جمهوری اسلامی ایران را در شکل فعلی مردود می شناسد اما در عین حال از مدافعین سرسخت اسلام در میزگردهای سیاسی و گفتگوهای ضد مذهب به شمار می رود.

کتاب « هیچ خدایی جز خدا، خاستگاه ، تحول و آینده اسلام» در زمان انتشار، نگاهی تازه ، یگانه و مثبت بود در رابطه با اسلام برای مردم وحشت زده ای که در این سوی جهان شاهد حوادث مرگبار حملات تروریستی یازدهم سپتامر، خرابی ، وحشت، مرگ و نابودی بودند.

رضا اصلان در جلسات امضای کتاب و در سخنرانی هایی که در رابطه با انتشار اولین کتاب خود انجام داد ضمن مباحثه درباره مذهب و ارتباط آن با خشونت، بر روی این مسئله تاکید کرد که « مسلمانان جوان نهایتا دست به یک بازنگری در مورد دین اسلام خواهند زد و آن را برای همیشه به صورت مثبتی دگرگون خواهند کرد.»

رضا اصلان می گوید: « بسیاری از مردم نمی خواهند ارتباط میان مذهب وخشونت را باور و یا آن را قبول کنند. مردم ترجیح می دهند بگویند که خشونت نوعی کج روی در مسیر مذهبی است که به اصل این مذاهب ارتباطی ندارد. اما این درست نیست چرا که مذهب و خشونت از همان اوان پیدایش با هم عجین بوده اند.»

کتاب تازه رضا اصلان به نام « چگونه می توان در یک جنگ کیهانی پیروز شد، پایان جنگ علیه وحشت» نیز توسط انتشارات رندام هاوس به چاپ رسیده و از هفته اول ماه می در کتاب فروشی های معتبر آمریکا و جهان در دسترس عموم قرار گرفته است. .

اصلان که در یک خانه قدیمی و تاریخی در شهر هالیوود در لس آنجلس زندگی می کند در رابطه با موضوع کتاب تازه خود می گوید:« من می خواستم کتابی بنویسم درباره این مسئله که چرا جنگ علیه تروریسم به شکلی که دولت بوش خواهان آن بود به صورتی که همه ما شاهد آن بوده ایم شکست خورد.»

اصلان هم چنین خواسته است ایدئولوژِی پشت این جنگ با تروریسم را که به عقیده او « نوعی برخورد شدید بین تمدن ها» یا برخورد بین غرب و به اصطلاح جهان اسلام بوده است را نیز به چالش بگیرد: « آن نقطه اوج در ایجاد دوگانگی بین غرب یا آمریکا و مسیحیت خوب و شرق یا اسلام و خاورمیانه بد عمدا و به دست حکومت جورج دبلیو بوش به وجود آمد که حقیقتا چنین احساسی راجع به این مسئله داشت.»

رضا اصلان در کتاب تازه خود « جنگ کیهانی» به این مطلب اشاره می کند که « جنگ های جهانی در صورتی اجتناب پذیر هستند که ما بتوانیم تفاوت میان حمله نظامی و جنگ با گروه های ستیزه جویی چون القاعده را تشخیص بدهیم.» اصلان معتقد است که تضادهای ایدئولوژیکی که توسط القاعده در جهان امروز بوجود آمده می تواند از راه پل زنی های سیاسی حل شود اما القاعده و گروه های دیگری که بر اساس خشونت پایه گذاری شده اند باید تعقیب ، شناسایی و کشته شوند.»

رضا اصلان که پس از مهاجرت خانواده اش از ایران از کودکی در سن فرانسیسکو زندگی کرده است ، پیش از آغاز تحصیل در رشته الهیات در دانشگاه هاروارد، در رشته داستان نویسی از دانشگاه آیوا فارغ التحصیل شده است و نوشتن داستان های تاریخی تخیلی را عشق اول خود در زمینه نویسندگی می داند:« هربار که می خواهم در زمینه داستان نویسی تخیلی دست به کاری بزنم مسئله ای پیش می آید که یک بار دیگر مرا به سوی نوشتن کتاب های مستند و مسائل روز می کشاند.»

اصلان که در حال حاضر به تدریس در رشته نویسندگی خلاق در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در ریورساید ( جنوب غربی لس آنجلس) اشتغال دارد هم اکنون مشغول تدوین یک آنتولوژی یا مجموعه آثار نویسندگان و شعرای معاصر ایرانی و خاورمیانه ای به زبان انگلیسی است که « کلام های بدون مرز» نام دارد و قرار است تا سال ۲۰۱۰ منتشر شود. رضا اصلان هم چنین کتاب دیگری را نیز تحت عنوان بیوگرافی عیسی مسیح در دست نوشتن دارد: « شخصیت عیسی مسیح بیش از آن چه من و شما فکر می کنیم از جنبه های انقلابی برخوردار بوده است اما همانطور که می دانیم داستان زندگی او توسط انجیل نویسان کمی دست کاری شده است. برای همین هم من یک کتاب تازه در دست نوشتن دارم که در آن توضیح می دهم عیسی مسیح چه کسی بوده است و حرف های او واقعا چه معنایی داشته است.»

حمایت از توافق هسته‌ای ایران

در سال ۲۰۱۵ رضا اصلان یکی از حامیان توافق هسته‌ای با ایران بود، او با همکاری دیگر اعضای نایاک با ساخت ویدئویی چگونگی حمایت موثر از توافق هسته‌ای را به مردم معرفی کردند.

Biography

Reza Aslan (born 1972 in Tehran), is an Iranian-American writer and scholar. Aslan is also a regular commentator for American Public Media's Marketplace and the Middle East Analyst for CBS News. He writes columns for The Daily Beast and many other publications.

Reza Aslan has a BA in Religion from Santa Clara University, a Master of Theological Studies from Harvard Divinity School, and a Master of Fine Arts in Fiction from the University of Iowa. He has two PhD degrees in Religions from the University of California, Santa Barbara.

Reza Aslan

In 1998 Reza Aslan was elected president of Harvard's chapter of the World Conference on Religion and Peace, a United Nations organization committed to the cause of global understanding. In that capacity, Aslan brought U.N. Deputy Secretary Denis Halliday to Harvard for his first public appearance since resigning his post as the Humanitarian Coordinator in Iraq in protest of sanctions. His speech received national attention and sparked a worldwide speaking tour. In 1999 after the consecutive nuclear tests by India and Pakistan, the W.C.R.P. under Aslan's leadership brought the ambassadors of the two countries to Harvard in order to discuss for the first time their shared nuclear future. His work with W.C.R.P. led to a position as legislative assistant for the Friend's Committee on National Legislation in D.C., where Aslan worked as a liaison to Congress on issues of arms control and the Middle East.

In August of 2000, Aslan was named Visiting Professor of Islamic Studies at the University of Iowa, becoming the first full-time professor of Islam in the history of the state. In that capacity, he taught courses in Introduction to Islam, Gender and Human Rights, and Religion and Politics in the Middle East, as well as supervising theses in the Israeli/Palestinian conflict, the Women's Movement in Iran, and Gender Violence Laws in Pakistan.

When the Pentagon and World Trade Center was attacked in September of 2001, Aslan put his expertise of the Middle East to work for both the University and the greater Iowa community by traveling throughout the state speaking to public and private organizations, businesses, churches, mosques, and universities. His efforts in Iowa received national attention in such periodicals as U.S.A. Today, U.S. News and World Report, and The Chronicle of Higher Education.

Aslan is an assistant professor of creative writing at the University of California, Riverside. In addition, he is a Research Associate at the University of Southern California's Center on Public Diplomacy in Santa Monica.

He has, with Amanda Fortini, founded Detox Films, a production company founded with a number of television and film projects in pre-production.

Interview with Reza Aslan
Sponsored Ad
شب نشینی با ایرانیان: کنسرت، موسیقی‌ و بوفه کامل غذای ایرانی
جمعه، ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷
بورسیه زبان انگلیسی‌ EHLS برای فارسی زبانان متقاضی ...
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
ترامپ به ولیعهد جدید عربستان سعودی تبریک گفت
افت قیمت سکه و ارز در آخرین روز خرداد + جدول قیمت
ارتش پاکستان پهپاد شناسایی ایرانی را سرنگون کرد (عکس)
آتش سوزی گسترده در محله دشت بهشت اوین تهران
حمله با چاقو به یک افسر پلیس در فرودگاه بین‌المللی شهرفلینت ایالت میشیگان آمریکا
داعش مسجد ۸۰۰ ساله معروف و تاریخی شهر موصل را منفجر کرد
ملاقات رضا پهلوی با نماینده‌های مجلس آمریکا با هدف ...
ویدئو اعتقادات یک داعشی دستگیر شده: ایرانیان را ...
رستوران دار ایرانی آمریکایی در لس آنجلس به اتهام ...
سرانجام زنان در سریال ایرانی مو نشان دادند (ویدئو)
فیلم رادیو دریمز (رویای رادیویی) با هنرنمایی محسن ...
بدون تعارف: سخنرانی صریح روحانی در مراسم افطار با ...